In Utrecht, spoorwegknooppunt van Nederland, is in het voormalige statige Maliebaanstation het indrukwekkende Spoorwegmuseum (Railway Museum) te vinden. Een plek waar koetshuizen nog herinneren aan de tijd dat paarden en rijtuigen het straatbeeld domineerden.
Alle foto’s: klik hier
De collectie van het spoorwegmuseum bestaat al sinds 1927 en is sinds 1954 ondergebracht op de huidige locatie. Een mix van techniek, historie en beleving en waar de replica van de eerste stoomtrein de Arend te zien is.
Het Spoorwegmuseum in Utrecht toont een rijke verzameling treinstellen die op de site van het museum uitgebreid worden beschreven.
De Arend
Op 20 september 1839 vertrok de eerste trein van Nederland vanaf station d’Eenhonderd Roe aan de rand van Amsterdam, een rit van een klein half uur er een groot succes bleek te zijn. De Arend van Het Spoorwegmuseum is een replica. Het koperen plaatje geeft 1938 aan. De echte Arend is in 1857 gesloopt toen hij niet meer nodig was. Van historische waarde had met toen nog geen idee.
Seinhuis
Dit seinhuis werd in 1911 gebouwd in Hoogezand-Sappemeer. In 1986 werd het seinhuis buiten dienst gesteld, waarna het in 1988 op het buitenterrein van het Spoorwegmuseum weer werd opgebouwd.
Vroeger stonden eer honderden kleine seinhuizen langs het spoor waar spoorpersoneel zorgde voor de bediening.
Alle foto’s: klik hier
Treinen
Een greep uit de collectie van locomotieven, rijtuigen en treinstellen.
Alle foto’s: klik hier